Ministeerium
- Jätkusuutlikku arengut toetava hariduse edendamine on riiklik prioriteet ning rahvusvahelises võrdluses paistame silma sellega, et tähtsustame jätkusuutlikku arengut toetava hariduse edendamist ja panustame riigi tasandil märkimisväärseid rahalisi vahendeid selle edendamiseks ning parendamiseks. Loe täpsemalt siit.
- Haridus- ja Teadusministeeriumil on Kliimaministeeriumiga ühine keskkonnahariduse ja-teadlikkuse tegevuskava 2023-2025 keskkonnahariduse osas.
- Ministeerium panustab riikliku rohereformi läbiviimisse. Täpsemalt saad lugeda HTMi võetud kohustuste kohta rohereformi tegevuskavas rohereformi lehelt.
- Rohereformi tegevuskavast lähtuvalt on aastaks 2025 kavandatud 25% hangetest läbi viia keskkonnahoidlike hangetena. Haridus- ja teadusministeeriumi hangetega saad tutvuda hankeplaanis siin.
- Ministeeriumi strateegilised partnerid üldhariduses rohe- ja digiteemadel poliitika elluviimiseks aastateks 2022-2024 on MTÜ Mondo, MTÜ Tagasi Kooli ja SA Tartu Keskkonnahariduse Keskus.
- Ministeerium toetab Eesti koolide ja lasteaedade osalemist ülemaailmses keskkonnahariduslikus võrgustikus Roheline kool (Eco-Schools).
- Haridus- ja Teadusministeeriumi tellitud e-õppe materjal “Keskkonnahoidlikkus ürituste korraldamisel“, valminud Euroopa Sotsiaalfondist toetatava tegevuse „Täiskasvanuhariduse edendamine ja õppimisvõimaluste avardamine“ raames, koostanud Tallinna Tehnikaülikool.
- Ministeerium on alustanud oma keskkonna jalajälje hindamisega ning rohelise kontori põhimõtetega liitumist.
- Riiklik koolitustellimus roheoskuste arendamiseks – koolitused ettevõtete töötajatele.
- Roheoskusi käsitletakse lisaks veel mitmes valdkonnas. Näiteks tegevuse „Täiskasvanuhariduse arendamine ja mitteformaalsete õppimisvõimaluste pakkumine“ (edaspidi VÕTI) raames viiakse täiskasvanute koolitamise pädevuste arendamiseks läbi seminare ja infopäevi ning suurendatakse koolitajate ja koolitusasutuste võimekust ka roheoskuste koolitamisel.
Ministeeriumi haldusala
Haridus-ja Noorteamet
- Haridus- ja Noorteameti ning Haridus- ja Teadusministeeriumi eestvedamisel viiakse 2023.–2026. aastani meetme „Roheoskused ettevõtete rohepöörde toetamiseks" raames ellu roheoskuste arendamise programmi. Programmi eesmärk on rohepöörde elluviimiseks ettevõtluses paindlike ja tööturu arendusvajadusi arvestavate õppimisvõimaluste loomine ning õppe pakkumine.
- ERASMUS+ ja Nordplus programmid väärtustavad kestlikku ja rohelist lähenemist kõikides oma tegevustes. Erasmus+ programmi eesmärk on tõsta keskkonna- ja kliimamuutustega seotud probleemide alast teadlikkust ning edendada roheteemadega seotud pädevusi, hoiakuid, tarbimisharjumusi ja jätkusuutlikku eluviisi. Nordplus programm omakorda toetab Põhjamaade Ministrite Nõukogu visiooni rohelisest ja sotsiaalselt jätkusuutlikust piirkonnast.
- Erasmus+ programmi tegevused kutsehariduse valdkonnas.
Kestliku lähenemise edendamine kutsehariduses on olnud Eesti kutsehariduse ekspertide kogu (VET Team) tegevuste üks põhifookusi. Algatatud on mitu kestliku arengu teemat käsitlevat ürituste sarja (igakuised virtuaalsed rohehommikud, kord aastas toimuv roheäratuse seminar, rohepäev jpm), mis on tekitanud osalejates suurt vastukaja ning andnud võimaluse inspireerivateks aruteludeks. Eesti näited on kajastatud ka Euroopa Liidu kutsehariduse rohepöörde parimate praktikate kogumikus.
Valik rohehommikute ettekannetest on uuesti salvestatud ning vormistatud digitaalsete õppematerjalidena:
„Eesti arengustsenaariumid ja kutsehariduse võimalused nendes“, Madis Vasser, Eesti Rohelise Liikumise energeetika ja kliimaekspert/Tartu Ülikooli Arvutiteaduste Instituudi virtuaalreaalsuse teadur;
„Jätkusuutlikkus külalislahkuse sektoris“, Killu Maidla, Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu tegevjuht;
„Tulevikutehnoloogiad ja võimalused kutsekoolides“, Marek Alliksoo, SKYCORP Technologies tegevjuht;
Kvaliteetne elukeskkond ja ruumipädevus“, Veronika Valk-Siska, arhitekt ja Kliimaministeeriumi elamumajanduse valdkonnajuht.
Kui varasemalt olid rohehommikute esinejateks erinevate elualade ja valdkondade esindajad, siis alates 2023. aasta sügisest võõrustavad rohehommikuid kutsekoolid. Lähtudes Eestis 2022.−2023. aastal toimunud kutseharidusvaldkonna roheteemaliste ürituste tagasisidest ja toetudes Euroopa Liidu kutsehariduspoliitika strateegilistele eesmärkidele, koostas kutsehariduse ekspertide kogu poliitikasoovitused kestliku lähenemise edendamiseks ja toetamiseks kutsehariduse valdkonnas.
Eesti Teadusagentuur
- Mitmed Euroopa Horisont programmi tegevused keskenduvad roheteemadele. Keskkonnavaldkonna konsultantide kontaktid leiad siit.
- Haridus- ja Teadusministeerium rahastab läbi ETAGi ja koostöös teiste valdkondlike ministeeriumitega ka keskkonnateemalistes EL Partnerlustes osalemist. Täpsemalt loe riiklikust EL partnerlustes osalemise kavast.
Koolid
- Paljud Eesti koolid ja lasteaiad on liitunud programmiga „Roheline kool“ ja pälvinud keskkonnamärgise “Roheline lipp”
- PRIA poolt pakutava haridusasutuses mahepõllumajandusliku toidu ja mahepõllumajanduslikke koostisosi sisaldava toidu pakkumise toetuse kohta saab rohkem lugeda 2023a taotluse lehelt siit. Toetust pakutakse aastatel 2022-2027 ja 2024a voor avaneb pärast 31.08.2024 ning info saab olema siin.
Ülikoolid
- TalTech „Kliimanutika tulevikus keskus“. Sisaldab ka ülikooli rohestrateegiat aastateks 2023-2035.
- Tartu Ülikool - kestliku arengu keskus
- Eesti Maaülikool - roheline ülikool
- Tallinna Ülikool - roheline ülikool
Kutseõppeasutused
- Korraldavad rohehommikuid. Tulevaste ürituste kohta saab infot siit.
Muud kasulikud lingid keskkonnateemadel
Riigikantselei tööriistakast kestlike käitumiste toetamiseks
Roheoskused lähtuvalt EL tasandil kokkulepitud Greencomp dokumendist
Kultuuriministeeriumi koondatud info ja juhendid keskkonnahoidlikkuse arvestamisel
Riigi Rohereform
Eesti keskkonnahariduse portaal
Õppematerjalid kliimamuutuste kohta
Rohelise kooli programm Eestis
UNESCO ühendkoolide võrgustiku Läänemere Projekt
Toetus õpilaste rohetehnoloogia teadlikkuse suurendamiseks
Keskkonnaportaal
Keskkonnateadlikkuse programm
Noorte roheideede konkurss Negavatt
Toetusskeem rohetehnoloogia iduettevõtetele
Koolinoortele mõeldud keskkonnateemaline konkurss Mininegavatt
Kliimamuutused
Kliimaministeeriumi juhised keskkonnahoidlikeks riigihangeteks
Interaktiivne õppevahend gümnaasiumiõpetajatele ja õpilastele ringmõtlemise tunnitegevustesse integreerimiseks
Mondo Maailmakooli platvormil on tasuta kättesaadavad mitmed kliima- ja keskkonnateemalised hariduslikud materjalid, sh dokumentaalfilmid ja tunnikavad.
Kliimakooli kaardimäng tõstab teadlikkust eri tegevuste süsinikujalajäljest.
Mondo kliimahariduse alaleht on teemade käsitlemisel abiks ja inspiratsiooniks.
MTÜ Tagasi kooli õppematerjalid (sh keskkonnateemalised)
Viimati uuendatud 18.04.2024