Eestis on karjääriteenuste eesmärgiks olla inimestele abiks karjääri kujundamisega seotud otsuste langetamisel. Viimased paarkümmend aastat tugineb süsteem kolmele sambale, sh
- karjääriõpe, mis on integreeritud õppekavadesse kõigil haridustasemetel, keskendub õppija karjääri kujundamise pädevustele arendades teadlikkust iseendast ja oma võimalustest, omandades teadmisi töömaailmast, elukutsetest ja õppimisvõimalustest;
- karjäärinõustamine aitab teha tööeluga seotud otsuseid ja planeerida karjääri, hõlmates nii õppimise, töökoha kui ka erialavalikuga seotud teemasid;
- karjääriinfo vahendamine, mille eesmärk on toetada inimesi teadlike haridus- ja tööalaste valikute tegemisel, mis hõlmab hariduse, tööturu ja elukutsetega seotud teemasid ning nende omavahelisi seoseid.
Teenuste korraldamisel on läbi aegade olnud kasutusel erinevaid lahendusi. 2019. aasta algusest käivitunud karjääriteenuste reform jaotas ümber vastutusalad karjääriõppe, -info ja -nõustamise korraldamisel. Seega, Eesti Töötukassa pakub karjäärinõustamist ja karjääriinfot igas vanuses inimestele. Asjakohaseid juhiseid läbimõeldud karjäärivalikute tegemiseks annab Eesti Töötukassa karjääriveeb. Karjääriveebi eesmärk on toetada iseseisvat karjäärikujundajat ja pakkuda digitaalsete tööriistade abil usaldusväärset haridus- ja tööturuinfot. Lehele on oodatud kõik, kes on oma elus tegemas karjääriotsuseid, sh õpilased, kes on uute haridusvalikute ees või otsimas töökohta.
Üldharidus-, kutsekoolide ja kõrgharidusasutuste roll on tagada karjääriõppe kättesaadavus oma õppijatele ning toetada nende jõudmist õppekavades seatud õpitulemusteni.
Karjääriõpe ja karjääriõpet toetavad tegevused on Haridus- ja Teadusministeeriumi vastutusalas. Ministeerium koostöös Haridus- ja Noorteametiga (Harno) vastutab ainekavade, õppevara, metoodikate arendamise ning kvaliteedi juhtimise (sh õpetajate ja koolimeeskondade täienduskoolitused, seire ja analüüsitegevused ning kommunikatsiooni) eest. Harnos tegutseb karjääriteenuste kogukonna kompetentsuse ja rahvusvahelistumisele keskenduv Euroguidance Eesti ning aastatel 2016-2023 viis Harno ellu ettevõtlus- ja karjääriõppe programmi Edu ja Tegu.
Juhendmaterjal "Õpilaste karjääripädevuste arengu toetamine"
Haridus- ja Teadusministeeriumi tellimusel ning Eesti Karjäärinõustajate Ühingu liikmete koostöös on valminud juhendmaterjal õpilaste karjääripädevuste arengu toetamiseks koolis. Juhend aitab koolide meeskondadel mõtestada karjääriõppe käsitlust, uuendada kooli õppekava ja käivitada karjääriteenuste süsteem, mis vastaks õpilaste vajadustele ning nii põhikooli kui gümnaasiumi riiklikus õppekavas toodud suunistele.
Loe SIIT
Lisalugemist
- Piirkondlike karjääriteenuste mudelite raport 2023
- Järelvaadatav veebiseminar: Piirkondlike karjääriteenuste mudelite teenusedisain 2023
- Cedefop; ETF; European Commission (2021). Investing in career guidance: revised edition 2021. Inter-Agency Working Group on Career Guidance WGCG.
- Ernesaks, A-M., Purge, l., & Auger, K. (2020). Karjääriteenuste valdkonna kutsesüsteemi fookusgrupiuuring. SA Archimedes.
- Innove (2017). Karjääri kujundamise pädevuste arengu toetamine 2016.
- Kallaste, E., Lang, A., Lillemets, A., Sandre S.-L. & Sõmer, M. (2021). Karjääriteenused Eestis: teel terviklahenduseni. Centar.
- Pata, K., Jõgi, L., Lepik, A. & Dibou, T. (2022) Karjäärispetsialisti koolitusmudel: võimalused, vajadused ja lahendused elukestvaks karjääri kujundamiseks. Haridus ja Noorteamet.
- Larini, M., & Rammo, M (Eds.) (2023). Lifelong Guidance in Estonia. Education and Youth Board of Estonia.
Viimati uuendatud 06.06.2025