Alates 2015. aastast kehtima hakanud täiskasvanute koolituse seadusest tulenevalt ei ole enam vaja taotleda koolitusluba, selle asemel on soovijatel võimalik esitada majandustegevusteade.
Mootorsõidukijuhi koolitust korraldavad isikud ja asutused, eesti keele tasemeeksami tegemiseks ettevalmistavat eesti keele õpet korraldavad isikud ja asutused, turvatöötaja õppe korraldajad ning vedurijuhi koolituse korraldajad peavad taotlema tegevusloa.
Juhime tähelepanu, et riigi- ja kohaliku omavalitsuse eelarvest ning struktuurifond vahenditest on lubatud rahastada üksnes tegevusluba omava või majandustegevusteate esitanud täienduskoolitusasutuse läbiviidavat koolitust.
Täiskasvanute täienduskoolituste korraldajatel on võimalik esitada majandustegevusteade elektrooniliselt EHISes, avalikustades õppekavarühmad, asutuse kontaktandmed ja veebilehe aadressi. Majandustegevusteate esitamiseks tuleb end portaali sisenedes ID-kaardi, mobiil-ID või smart-IDga autoriseerida. Teate esitamise võimaluse leiate oma töölaualt. EHISe kasutusjuhendi leiate SIIT.
Majandustegevusteate registreerimise ja tegevusloaga võtate kohustuse täita täiskasvanute koolituse seadust ning esitada iga kalendriaasta kohta tegevusnäitajad hiljemalt kalendriaastale järgneva aasta 31. märtsiks.
Täienduskoolitusasutusele mõeldud juhendmaterjali leiate siit.
EPALE – Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond
Koolitajate koostöö edendamisele aitab kaasa Euroopa Komisjoni algatatud Euroopa täiskasvanuhariduse veebikeskkond EPALE (Electronic Platform for Adult Learning in Europe). Veebikeskkonna ja EPALE riiklike tugikeskuste võrgustiku eesmärk on luua tugev üleeuroopaline täiskasvanute koolitajate kogukond ja parandada täiskasvanuõppe kvaliteeti ning kättesaadavust Euroopas. Keskkonnal on üle 70 000 kasutaja üle kogu Euroopa.
EPALEst leiab täiskasvanuhariduse valdkonnaga seotud uudiseid ja infot erinevate sündmuste kohta, saab lugeda või ise kasutajana lisada artikleid, blogipostitusi, uuringuid. EPALEs on olemas tööriist, mis aitab otsida partnereid oma ideede ja projektide elluviimiseks. Samuti saab luua või osaleda praktikakogukondades ehk niinimetatud teemapõhistes foorumites.
Täiskasvanute koolitaja kutse
Täiskasvanute koolitaja on täiskasvanute koolituse seaduse tähenduses spetsialist, kes sihipäraselt loodud õpisituatsioonis toetab täiskasvanud inimeste õppimist ja enesearendust. Täiskasvanute koolitajatele ei ole Eestis kvalifikatsiooninõudeid kehtestatud ja koolitusmaastik on väga mitmekesine. Eestis on olemas täiskasvanute koolitaja kutse, mille taotlemine ei ole kohustuslik, küll aga tõendab kutsetunnistus täiskasvanute koolitaja kompetentside olemasolu. Täiskasvanute koolitaja väljaõppe puhul on soovitav eelistada koolitajaid, kellele on väljastatud täiskasvanute koolitaja 7. või 8. taseme kutse.
Täiskasvanute koolitaja kutsete andmise õigus on Eesti Täiskasvanute Koolitajate Assotsiatsioonil Andras kuni 24.04.2027. Rohkem infot täiskasvanute koolitaja kutse taotlemisest leiate Andrase kodulehelt.
Koolitaja kutsetunnistuse olemasolu saab kontrollida kutseregistrist.
Nõuded koolitajatele
Alates 1. jaanuarist 2026 kehtivad täiskasvanute koolitajatele täiendavad nõuded, mis on jagatud kahte kategooriasse: üks kehtib kõigile koolitajatele, teine aga ainult neile, kes viivad läbi koolitaja koolitusi või väljaõpet.
Kõigile täiskasvanute koolitajatele esitatavad nõuded
Kõigil täiskasvanute koolitajatel peavad 2026. aastast olema erialased ja täiskasvanute koolitaja kompetentsid. Kompetentside all peetakse silmas teadmiste ja oskuste kogumit, mis on vajalik tulemuslikuks ja jätkusuutlikuks tegutsemiseks vastavas valdkonnas. Õpetamise kvaliteet sõltub mitmetest teguritest: erialastest teadmistest, õpetamisoskusest ja kogemusest, selgusest, tagasisidest jne.
- Erialased kompetentsid: Koolitajal peavad olema teadmised ja oskused õpetatavast valdkonnast, teemast või ainest. Kompetentsid võivad pärineda formaalharidusest, täienduskoolitusest, kutsesüsteemist või praktilisest töökogemusest.
- Täiskasvanute koolitaja kompetentsid: Koolitajal peavad olema oskused täiskasvanute õpetamiseks, sealhulgas teadmised täiskasvanute õppimise eripäradest, andragoogiliste meetodite kasutamisest, õppijate motiveerimisest ja tagasiside andmisest. Need oskused võivad olla omandatud formaalhariduse, täienduskoolituse, kutsesüsteemi või töökogemuse kaudu.
Koolitajate koolituse läbiviija kvalifikatsiooninõuded
Koolitaja koolituse läbiviijatele kehtivad kõrgemad nõuded. Koolitaja koolitus on õpe, mis arendab koolitajate oskusi täiskasvanute õpetamisel, sealhulgas õpetamisstrateegiate, õppijate motiveerimise ja tagasiside andmise oskusi. Koolitaja koolitus sisaldab ka täiskasvanute õppimise eripärade arvestamist.
Koolitajate väljaõppe läbiviimiseks peab koolitajal olema lisaks vasakus tulbas nimetatule:
- Magistrikraad haridusteaduses või vähemalt 7. taseme täiskasvanute koolitaja kutse. See tagab, et koolituse läbiviijatel on süvitsi minevad teadmised täiskasvanute õpetamisest ja metoodikast.
Täienduskoolitusasutus vastutab koolitajate kompetentside hindamise eest, et tagada kvaliteetne õpe ja õpetamine.
Täienduskoolitusasutused peavad oma veebilehtedel või muudes digikeskkondades avalikustama koolitajate kompetentside kohta teabe, et õppijad saaksid teha teadlikke valikuid.
Muudatuste eesmärk
Muudatuste eesmärgiks on tagada kvaliteetsem täienduskoolitus, mis arvestab täiskasvanute õppimise eripäradega. Koolitajad, kes omavad nii erialaseid teadmisi kui ka täiskasvanute õpetamise oskusi, suudavad pakkuda tõhusamat, motiveerivamat ja õppijakesksemat õppekeskkonda. Muudatused jõustuvad 1. jaanuaril 2026, andes täienduskoolitusasutustele aega ettevalmistuseks.
Materjalid koolitajale
Viimati uuendatud 06.02.2025