Andepoliitika

Kooskõlas Eesti hariduse juhtmõttega – õppimine peab olema toetatud ning õpivõimalused vastama õppijate võimetele ja vajadustele – on andepoliitika ülesanne luua eeldused õpilaste andekuse märkamiseks ja annete toetamiseks.

Andepoliitika eesmärk on: 

  • kujundada hariduses süsteemne lähenemine erinevate annete märkamiseks ja andekate arengu igakülgseks toetamiseks; 
  • toetada ühiskonnas mõtteviisi ja keskkonna kujunemist, mis väärtustab tipptasemel oskusi ja saavutusi ning pakkuda selleks tõenduspõhiseid lahendusi, hoidudes samal ajal sildistamisest ja ebavõrdsuse kujundamisest.

Andepoliitika rakendamine aitab saavutada kaasava hariduse põhimõtet – kvaliteetne haridus on kõigile võrdselt ligipääsetav ning Eesti haridussüsteem toetab kõigi laste ja noorte arengut. Andepoliitika tegevustest on esmased kasusaajad alus-, üld-, kutse-, huvihariduses ja noorsootöös osalevad lapsed ning noored.   

Aktuaalne andepoliitikas 

Lähiaastate (2022-2024) fookuses on järgmised tegevused: 

  • Andekuse mõiste teaduspõhine ja rahvusvahelisele kogemusele toetuv määratlemine;  
  • Andekate märkamise ning arendamise juhend- ja koolitusmaterjalide väljatöötamine alus-, üld-, kutse-, huvihariduses töötavatele õpetajatele ning noorsoo- ja tugispetsialistidele.  
  • Andekate hariduse kvaliteedi-indikaatorite väljatöötamine. Kvaliteedi-indikaatorid on standard, millele peab õpilaste võimeid toetav haridussüsteem vastama. 

Vabariigi Presidendi abikaasa Sirje Karis on laste ja noorte annete arendamise patroon

Iga laps ja noor peab saama võimetele ja vajadustele vastavat õpet, ka need, kes ühes või mitmes valdkonnas on eakaaslastest oma teadmiste ja oskuste poolest ette jõudnud. Seetõttu koostas Haridus- ja Teadusministeerium „Laste ja noorte annete märkamise ja toetamise tegevuskava“. Tegevuskava eesmärk on osutada laste ja noorte võimete ning vajaduste erinevusele ning astuda samme, et Eesti koolides, lasteaedades, huvikoolides ja noortekeskustes toetatakse annete ja sellest tulenevat ka loovuse arengut. Patrooni roll on olla abiks andekatele suunatud tegevuste õnnestumisele ning seista selle eest, et lapsevanemad, õpetajad ja ka noored ise oskaks andekaid enda seas paremini märgata.

Loodame üheskoos veelgi rohkem ära teha, et iga noore võimed ja oskused saaksid märgatud.
 

Fotol (paremalt): Haridus- ja Teadusministeeriumi kantsler Kristi Vinter-Nemvalts, noorte- ja andepoliitika osakonnajuhataja Riin Tamm, Vabariigi Presidendi abikaasa Sirje Karis, andepoliitika nõunik Marek Järvik ja üldharidus- ja noortepoliitika asekantsler Liina Põld. 

Arenguvõimalused andekatele noortele 

Olümpiaadisüsteem 

Eestis on pikaaegne olümpiaadide korraldamise traditsioon, mis pakub arengu- ja õpivõimalusi andekatele õpilastele. Olümpiaade saab pidada kõige süsteemsemaks pikaaegseks andekate hardusprogrammiks Eestis.

Haridus- ja Teadusministeeriumi toel korraldatakse siseriiklikke olümpiaade ja olümpiaadide süsteemi kuuluvaid võistlusi 26 õppeaines või ainevaldkonnas. Õpilasi osaleb igal aastal olümpiaadidel üle 10 tuhande.

Ministeeriumi lepingulised partnerid olümpiaade korraldamisel on:

Paljudel siseriiklikel olümpiaadidel on väljund rahvusvahelistele olümpiaadidele. Eesti võistkonnad osalevad õppeaasta jooksul ligemale 20 rahvusvahelisel olümpiaadil (arv võib aastati varieeruda). Rahvusvahelise olümpiaadi kogemuse saavad aastas ligemale 100 noort.    

Haridus- ja Teadusministeerium tunnustab rahvusvahelistel võistlusel edu saavutanud õpilasi ja nende juhendajaid pidulikul vastuvõtul.  

Ainevõistlused 

Lisaks riiklikele olümpiaadidele toimub Eestis igal aastal õpilastele mitmeid üleriigilisi ainevõistlusi, mille eesmärgiks on populariseerida õppeaineid või ainevaldkonda ja innustada noori omandama uusi teadmisi. Üleriigilistel ainevõistlustel osaleb igal aastal kümneid tuhandeid õpilasi.  

Süvakursused  

Aitamaks õpilastel omandada teadmisi kooliprogrammi väliselt ja/või toetamaks neid võistlusteks valmistumisel ja/või kõrgkooli astumisel, pakuvad ülikoolid põhikooli ja gümnaasiumi õpilastele kümneid süvakursusi ja programme.

Ülevaade õpilastele suunatud süvakursustest: 

  • Tartu Ülikool – Teaduskooli kursused ja õpikojad  
  • Tallinna Ülikool – Õpilasakadeemia kursused ning Balti Filmi, Meedia ja Kunstide Instituudi kursus 
  • Tallinna Tehnikaülikool – Olümpiaadikooli kursused  
  • Eesti Maaülikool – Loodusteaduste Kooli kursused  
  • Eesti Kunstiakadeemia kursus  
  • Tallinna Tehnikaülikooli Tehnoloogiakooli ja Eesti Kunstiakadeemia ühiskursus 

Rahastamine 

Strateegiline partnerlus andepoliitika kujundamisel 

Andepoliitika valdkond panustab paindliku haridussüsteemi kujundamisse, mis on üheks ministeeriumi järgmise kolme aasta (2022-2024) fookusteemaks. Strateegiliseks partneriks valdkonna poliitiliste eesmärkide kujundamisel ja elluviimisel on MTÜ Eesti Talendikeskus.

Toetus õppe mitmekesistamiseks ning õpilasürituste korraldamiseks

Riigieelarvest toetatakse maakondlikke omavalitsusliite või maakonnas kokkulepitud partnerit ja nelja suuremat linna (Tallinn, Tartu, Narva, Pärnu). Riigieelarvelise toetuse eraldamise eesmärk on edendada võrdsetel alustel Eesti eri piirkondades sh munitsipaal-, riigi- ja eraüldhariduskoolides ja lasteaedades riiklike õppekavade rakendamist ning õpetajate ja õppeasutuste juhtide professionaalset arengut toetavaid tegevusi:  

  1. Õppe mitmekesistamine (piirkondlike aineolümpiaadide, -võistluste ja õpilasvõistluste ning õppekäikude korraldamine);  
  2. koolieelsete lasteasutuste õpetajate ja juhtide täiendusõpe;  
  3. õpetajate ühenduste sisesed ja ühenduste vahelised ühistegevused;  
  4. haridusasutuste juhtide ühistegevused ja täiendusõpe;  
  5. õpetajate, haridusasutuste juhtide ja õpilaste tunnustamine.

Mis on Talendipunkt? Loe artiklit Õpetajate Lehes.

Viimati uuendatud 04.06.2024

open graph image