Mikrokvalifikatsioonid

Mikrokvalifikatsioonide raamistiku loomine on oluline uuendus täiskasvanute koolituse seaduses (TäKS), mille muudatused võttis Riigikogu vastu 15. jaanuaril 2025.

Seaduses määratletakse:

  • mõisted ja tingimused mikrokvalifikatsioonidele;
  • õppe maht ja selle struktureerimise põhimõtted;
  • nõuded mikrokvalifikatsioonide pakkujatele.

Olulised kuupäevad

1. aprillist 2025 jõustuvad mikrokvalifikatsiooniõppe sätted. 

1. maist 2025 saavad asutused esitada kvaliteedihindamise taotlusi.

1. septembriks 2025 peavad kõik mikrokvalifikatsioonide pakkujad vastama TäKSi nõuetele, tagades kvaliteetse ja ühtlustatud õppe.

Veebiseminarid

  • 15.04.2025 toimus veebiseminar täienduskoolitusasutustele täiskasvanute koolituse seaduse muutuvate nõuete kohta.
    Seminari slaidid ja järelvaatamine.
  • 26.03.2025 kell 11 veebiseminar eratäienduskoolitusasutustele mikrokvalifikatsiooniõppe pakkumisest. Järelvaatamine SIIN.
  • 30.04.2025 kell 10 Eesti Hariduse Kvaliteediagentuuri kvaliteedihindamise veebiseminar mikrokvalifikatsioonide pakkujatele. Seminari slaidid ja järelvaatamine

Mikrokvalifikatsioonidest lähemalt

Mikrokvalifikatsioonid on terviklikumad ja mahult pikemad täienduskoolitused, mis avavad ukse paindliku ja praktilise elukestva õppe juurde. Need vastavad tänapäeva tööturu või ühiskonna muutlikele vajadustele, pakkudes tõhusat viisi karjääri edendamiseks, uute oskuste omandamiseks või oma teadmiste värskendamiseks.

Mikrokvalifikatsioonid sobivad täiskasvanutele, kellel on tiheda graafiku tõttu keeruline läbida mahukaid kõrghariduse või kutseõppe õppekavu. Õpiampsud võimaldavad keskenduda kitsamatele valdkondadele ja arendada oskusi, mis aitavad suurendada konkurentsivõimet tööturul.

Mikrokvalifikatsioonide õppekavad on kättesaadavad Eesti hariduse infosüsteemis, kus saab tutvuda nii õppekavade sisu, õpiväljundite, mahtude kui ka sihtrühmadega. 

Mikrokvalifikatsiooni mõiste

Täiskasvanute koolituse seaduse järgi on mikrokvalifikatsioon täienduskoolitusel omandatud teadmiste ja oskuste kogum, mis on tõendatud, tunnustatud ja vastab tööturu või ühiskonna vajadustega.

Mikrokvalifikatsiooni tunnused

  • Õppemaht - mikrokvalifikatsiooni omandamiseks vajalik õppe maht on 5–30 ainepunkti (EAP, EKAP), kus 1 ainepunkt võrdub 26 tunni õppijapoolse tööga.
  • Formaalhariduse osa või seda täiendav - võib olla osa formaalharidusest või toimida täiesti iseseisva pisikvalifikatsioonina.
  • Tööalane väärtus - mikrokvalifikatsioonid pakuvad tööturul iseseisvat väärtust ja vastavad kiiresti muutuvatele vajadustele.
  • Tunnistus - mikrokvalifikatsiooni läbimist tõendab tunnistus, mis kinnitab omandatud õpiväljundeid.

Mille poolest erinevad mikrokraadid?

Kõrgkoolides võib mikrokvalifikatsioone nimetada mikrokraadideks, kui vähemalt 50% õppekavast koosneb kõrgharidustaseme õppeainetest. See lisab mikrokvalifikatsioonidele akadeemilise kaalu ja muudab need atraktiivsemaks nii õppijatele kui ka tööandjatele.

Mida peaksid teadma õppeasutused, õppijad ja tööandjad/ettevõtted?

Mikrokvalifikatsioonid on tuleviku õpivõimalus, mis avab uusi uksi nii õppijatele, koolitajatele kui ka tööandjatele. Olenemata sellest, kas soovid täiendada oma oskusi, suurendada oma töötajate väärtust või laiendada oma koolitusasutuse tegevust, on mikrokvalifikatsioonid parim viis eesmärkide saavutamiseks.

Õppeasutustel on oluline roll mikrokvalifikatsioonide kvaliteedi ja usaldusväärsuse tagamisel. 

Oleme välja töötanud juhised, mis selgitavad mikrokvalifikatsiooniõppe õppekava EHISesse esitamise protsessi. Juhendiga saate tutvuda SIIN.

Õppekava tuleb esitada EHISesse koondfailina. Soovitame kasutada õppekava esitamiseks faili "Mikrokvalifikatsiooniõppe õppekava vorm (soovituslik)", mille leiate lehelt SIIN.

Riigilõivu tasumine

Mikrokvalifikatsioonide õppekavade ja täienduskoolitusasutuste tegevuslubade riigilõiv tuleb tasuda Rahandusministeeriumi pangakontole:

Swedbank EE932200221023778606
SEB Pank EE891010220034796011
Luminor Bank EE701700017001577198
LHV Pank EE777700771003813400 
Viitenumber 2900073546
Toimingu nimetus ja seda teostav asutus The name of the action and the responsible entity Viitenumber / Reference number
Riiklike tegevuslitsentide ja tegevuslubade väljastamine Payments relating to issuance of licenses and permits
Haridus- ja Teadusministeerium Ministry of Education and Research 2900073546

 

1.Täienduskoolitusasutused

Mikrokvalifikatsioonide pakkumine annab võimaluse laiendada täienduskoolitusasutuse tegevusvaldkonda ja tõsta selle väärtust. Taotlusprotsess on põhjalik ja nõuab asutustelt nii varasemate koolituste läbiviimist kui ka tõendatud võimekust pakkuda kvaliteetseid täienduskoolitusi õppekavarühmas.

Mikrokvalifikatsiooniõppe pakkumiseks peab täienduskoolitusasutusel olema täienduskoolituse majandustegevusteade või tegevusluba teatud koolituste pakkumiseks (nt mootorsõidukijuhi koolitus, vedurijuhi koolitus või eesti keele tasemeeksamiks ettevalmistav koolitus). Seejärel saab asutus taotleda õppekavarühma kvaliteedihindamist ja lõpuks esitada tegevusloa taotluse õppekavale.

A. Õppekavarühma kvaliteedihindamine

Kvaliteedihindamise protsessi algatamiseks peab täienduskoolitusasutus taotlema kvaliteedihindamist Haridus- ja Teadusministeeriumi infosüsteemi EHIS kaudu. Hindamine toimub konkreetse õppekavarühma raames, kus asutus soovib pakkuda mikrokvalifikatsiooni. Hindamist viib läbi Eesti Hariduse Kvaliteediagentuur (HAKA). Kui hindamise tulemus on positiivne, väljastab HAKA otsuse, mis lubab jätkata tegevusloa taotlemisega. Otsus kehtib 5 aastat.

Kvaliteedihindamise peamised sammud on:

  • Eneseanalüüsi koostamine. Asutus esitab põhjaliku ülevaate oma tegevusest, sealhulgas senistest kogemustest ja tulemustest õppekavarühmas.
  • Hindamiskomisjoni aruande koostamine. Komisjon hindab asutuse suutlikkust ja võimekust pakkuda kvaliteetseid koolitusi vastavas õppekavarühmas.

Hindamisel tuleb esitada mahukas õppekava ja selle rakendamise tulemused. Vajalik on esitada ka mikrokvalifikatsiooniõppe õppekava kavand. Hindamiskomisjon võib valida hindamisel lisaks mõne õppekava asutuse veebilehelt, kui selleks on vajadus.

Kvaliteedihindamine on tasuline teenus, mille riigilõiv on 1450 eurot.

Hinnatakse nelja põhivaldkonda: õppekava ja õppekavaarendus; õppimine ja õpetamine; koolitajad; ressursid ja juhtimine.

Kui hindamise tulemus on positiivne, väljastab HAKA otsuse, mis lubab jätkata tegevusloa taotlemisega.

  • Rohkem teavet õppekavarühma kvaliteedihindamise kohta leiate SIIT.

B. Tegevusloa taotlemine

Pärast kvaliteedihindamise positiivset tulemust saab asutus esitada EHISe kaudu Haridus- ja Teadusministeeriumile taotluse tegevusloa saamiseks õppekavale. Tegevusloa taotlemisel tuleb lisada

  • õppekava, mis vastab täienduskoolituse standardi nõuetele. Õppekava koondfail tuleb esitada etteantud vormil.

Tegevusloa riigilõiv on 100 eurot. Tegevusluba kehtib 5 aastat.

C. Tegevusloa taotlemine uutele õppekavadele samas õppekavarühmas

Kui täienduskoolitusasutus soovib pakkuda sama õppekavarühma raames täiendavaid mikrokvalifikatsiooniõppe õppekavasid, ei ole vaja läbida uut õppekavarühma kvaliteedihindamist. Sellisel juhul piisab õppekava kohta eraldi tegevusloa taotluse esitamisest Haridus- ja Teadusministeeriumile.

Siiski tuleb tähele panna järgmisi olulisi aspekte:

  • Õppekavarühma kvaliteedihindamine peab olema kehtiv. Tegevusload on seotud õppekavarühma kvaliteedihindamise kehtivusega. Kui hindamine kaotab kehtivuse, muutuvad kehtetuks ka kõik selle õppekavarühma õppekavade tegevusload.
  • Hindamise kehtivuse jälgimine. Täienduskoolitusasutus peab hoolikalt jälgima, et õppekavarühma kvaliteedihindamise kehtivus ei lõppeks. Kui hindamise kehtivusaeg hakkab lõppema, tuleb alustada uut hindamisprotsessi õigeaegselt. Soovitatav on esitada hindamistaotlus vähemalt 6 kuud enne kehtivuse lõppu.
  • Meeldetuletused EHISest. EHIS saadab õppekavarühma kvaliteedihindamise kehtivuse lõppemise kohta täienduskoolitusasutustele meeldetuletusi. Asutus ei tohiks neid teavitusi tähelepanuta jätta, kuna õigeaegne reageerimine on oluline tegevuslubade säilitamiseks.

Järjepidev hindamine ja tähtaegadest kinnipidamine tagavad, et täienduskoolitusasutus saab jätkuvalt pakkuda mikrokvalifikatsiooniõpet ja säilitada vajalikud tegevusload.

2. Kõrgkoolid ja kutseõppeasutused

  • Võivad pakkuda mikrokvalifikatsiooniõpet õppekavagrupis või -rühmas, kus neil on olemas õppeõigus või õppe läbiviimise õigus.
  • Õppekavad tuleb etteantud vormil esitada EHISesse (riigilõiv 100 eurot). Õppekavad peavad vastama täienduskoolituse standardi nõuetele.

3. Kõrgkoolid ja kutseõppeasutused (puudub õppe läbiviimise õigus)

Kui kutse- või kõrgkoolil puudub õigus pakkuda õpet konkreetses õppekavarühmas või -grupis, tuleb neil läbida sama protsess, mis täienduskoolitusasutustel, sealhulgas õppekavarühma kvaliteedihindamine ja tegevusloa taotlemine.

Täiendusõppe võimalused on traditsioonilised täienduskoolitused, mikrokvalifikatsioonid ja mikrokraadid.

Milline neist valida, sõltub õppija eesmärgist ja lahendatavast probleemist. Näiteks kui töötajal on raskusi ajajuhtimisega, võib kõige tõhusamaks lahenduseks osutuda konkreetne ja sihipärane koolitus, mis keskendub just sellele oskusele. Traditsioonilised täienduskoolitused pakuvad lahendusi kindla oskuse või teadmise kiireks arendamiseks.

Samal ajal jäävad alles ka pikemaajalised täienduskoolitused, kuid nende ning mikrokvalifikatsioonide ja mikrokraadide vahel on erinevus. Mikrokvalifikatsioonid ja mikrokraadid järgivad kindlaid kvaliteedistandardeid, on struktureeritud ja hinnatud, et tagada õpiväljundite saavutamine. Pikad täienduskoolitused võivad olla samuti sisukad ja põhjalikud, kuid need pole läbinud kvaliteedihindamist.

Mikrokraadiprogrammid eristuvad oma spetsiifilise ülesehituse poolest. Need sisaldavad kõrghariduse õppeaineid ja on osa kõrgharidusõppekavast. Mikrokraad on väärtuslik eelkõige neile, kes soovivad omandada süvendatud teadmisi ja oskusi kindlas valdkonnas, kuid ei soovi läbida tervet kõrgharidusprogrammi. Mikrokraadi lõpetamine annab tunnistuse ning võimaluse jätkata õpinguid magistri- või bakalaureuseõppes, kui soovitakse omandatud ainepunkte tulevikus rakendada.

Mikrokraadi väärtuslikkus peitub selles, et see ühendab akadeemilise kvaliteedi praktilise rakendatavusega. Seda saab kasutada näiteks valdkonna spetsialistide edasijõudmiseks, juhtide täienduskoolituseks või karjäärimuutuseks, kus sügavamad teadmised ja akadeemiline tunnustus on olulised. Mikrokraadid sobivad eriti hästi ka neile, kes soovivad oma teadmisi täiendada töötamise kõrvalt, kuna nende formaat on tavaliselt paindlik ja eesmärgipärane.

Kõigil kolmel täiendusõppe vormil – traditsioonilisel täienduskoolitusel, mikrokvalifikatsioonil ja mikrokraadil – oma kindel koht ja väärtus ning need aitavad lahendada erineva ulatuse ja sügavusega probleeme.

Mikrokvalifikatsiooniõppes osalemine ei ole lihtsalt formaalsus – see lõpeb alati hindamisega. Hindamine võib hõlmata erinevaid teste, eksameid või praktilisi ülesandeid, mille eesmärk on kinnitada, et õppija on omandanud vajalikud teadmised ja oskused. Juhul kui mikrokvalifikatsiooniõppes osalejad õpivad koos tasemeõppuritega, tuleb arvestada, et täiskasvanutele ei kehti erisusi ega leevendusi. Kõigilt eeldatakse võrdselt pingutust. Seetõttu on väga oluline, et õppijal oleks piisavalt aega ja võimalusi oma teadmiste ning oskuste omandamiseks ja tõendamiseks. Samuti tuleb endale teadvustada, et õppimine nõuab mitte ainult aega, vaid ka motivatsiooni ja pühendumust. Juhul kui kool pakub enne õpingute algust infoseminari mikrokvalifikatsioonide kohta, on soovitatav seal osaleda. Infoseminar annab sageli ülevaate õppeprotsessist, hindamisest ja ootustest, mis aitab õppijal paremini ette valmistuda ja oma aega planeerida. See suurendab võimalust edukalt õppida ja õpingud lõpetada.

Miks valida mikrokvalifikatsioonid?

  • Paindlikud ja praktilised – sobivad nii õppijatele, kes soovivad täiendada oma oskusi, kui ka tööandjatele, kes vajavad spetsiifiliste oskustega töötajaid.
  • Kogutavad ja kombineeritavad. Mikrokvalifikatsioone saab koguda ja omavahel kombineerida, et saavutada suuremaid õpieesmärke, näiteks liikuda täiskvalifikatsiooni poole. Paljud kõrgkoolid ja kutseõppeasutused pakuvad mikrokraade ja mikrokvalifikatsioone, mis moodustavad osa nende formaalõppe õppekavadest.
  • Tõendatud ja tunnustatud, ka rahvusvaheliselt. Mikrokvalifikatsioonitunnistuste andmed kanatakse registrisse EHIS ning need on kooskõlas Euroopa standarditega. Tunnistused on tunnustatud nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt, avardades karjäärivõimalusi üle maailma.

Õppepuhkuse võtmine

Mikrokvalifikatsioon kuulub täienduskoolituse hulka, seega õppija saab mikrokvalifikatsiooniõppeks võtta õppepuhkust täiskasvanute koolituse seaduse järgi. Seaduse kohaselt on töötajal õigus saada õppepuhkust täienduskoolituses osalemiseks, sh mikrokvalifikatsiooniõppeks.

Õppepuhkust antakse töötaja taotluse ja koolitusasutuse teatise alusel kuni 30 kalendripäeva kalendriaasta jooksul. Tööalaseks enesetäiendamiseks mõeldud täienduskoolituse puhul makstakse töötajale õppepuhkuse ajal keskmist töötasu kuni 20 kalendripäeva eest. Kui täienduskoolitus ei ole seotud tööalase enesetäiendamisega, siis nende päevade eest töötasu ei maksta.

Kasulik teada

Mikrokvalifikatsiooniõppes õppimisega ei kaasne riiklikku toetust sotsiaalsete tagatiste näol, nagu on mitmete teiste haridusvormide puhul. Näiteks:

  • puudub õppelaenu võtmise õigus. Mikrokvalifikatsiooniõpe kuulub täienduskoolituste alla, mille raames ei looda õppijatele õigust taotleda õppelaenu. Õppelaen on mõeldud neile, kes õpivad formaalõppes – kutse- või kõrgharidusõppes.
  • õppimisega ei kaasne tervisekindlustus. Mikrokvalifikatsiooniõpe ei anna õppijatele automaatset tervisekindlustuse õigust, mille saavad tasemeõppes õppijad.

Miks toetada töötajate mikrokvalifikatsiooniõpet?

  • Kohandatud oskused. Töötajad vastavad ettevõtte konkreetsetele vajadustele.
  • Paindlikkus. Töötajad saavad õppida, ilma et nad oleks pikemat aega tööst eemal.
  • Motivatsioon. Töötajad on rohkem motiveeritud ja professionaalselt enesekindlamad.

Millest alustada?

  • Kaardista ettevõte vajadused ja oskuste lüngad.
  • Paku töötajatele võimalust osaleda mikrokvalifikatsiooniõppes.
  • Tutvu õppeasutuste pakkumistega ja tee koostööd koolitusasutustega.

Korduma kippuvad küsimused

Kas tööandjad tunnustavad mikrokvalifikatsioone?

Jah, mikrokvalifikatsioonid on tõendatud ja tunnustatud nii Eestis kui ka rahvusvaheliselt. Tunnistused kantakse EHISesse ja need vastavad Euroopa standarditele.

Kuidas mikrokvalifikatsiooni tulemusi arvestatakse formaalõppes?

Mikrokvalifikatsiooniõppes omandatud ainepunkte saab kasutada VÕTA raames tasemeõppes, kuid õppeasutusel on kaalutlusõigus nende lõpliku arvestamise üle.

Kuidas leida sobiv mikrokvalifikatsioon?

Mikrokvalifikatsiooniõppe õppekavasid leiab Haridus- ja Teadusministeeriumi infosüsteemi EHIS kaudu. Täpne link lisatakse, kui seadusele vastavad õppekavad on kinnitatud.

Kas mikrokvalifikatsiooniõppes õppimine annab tervisekindlustuse?

Ei, mikrokvalifikatsiooniõppes õppimine ei anna õigust tervisekindlustusele.

Kas mikrokvalifikatsiooniõpe sobib töötamise kõrvalt õppimiseks?

Jah, mikrokvalifikatsiooniõpe on paindlik ja loodudki selleks, et õppida töötamise kõrvalt.

Mis on mikrokvalifikatsiooni ja mikrokraadi erinevus?

Mikrokvalifikatsioon keskendub praktilistele oskustele ja teadmistele tööturu või ühiskonna arenguvajaduste täitmiseks. Mikrokraad sisaldab vähemalt 50% kõrghariduse taseme õppeaineid ja on osa formaalsest kõrgharidusõppest.

Esita oma küsimus mikrokvalifikatsioonide kohta

Viimati uuendatud 20.06.2025

open graph image