2025. aasta 1. septembrist jõustuvad kutseõppeasutuse seaduse muudatused piiravad samal ajal tasuta kõrghariduses ja kutsehariduses õppimist. Kutseharidusseaduse muudatuse kohta täpsem info siin.
Kõrgharidusseaduse muudatused, millega täpsustatakse õppekulude hüvitamise aluseid, võttis Riigikogu vastu 22. veebruaril 2023.
Peamised muudatused
- Need, kes on juba kõrghariduse omandanud, saavad uuesti tasuta kõrgharidust omandada kümne aasta möödudes eelnevate samal astmel õpingute lõpetamisest. Varem saab samal astmel õppida tasulisel õppekohal. Järgneval õppeastmel, näiteks bakalaureusekraadi omandamise järel magistriõppes, saab tasuta õppima asuda kohe pärast lõpetamist.
- Pärast õpingute katkestamist võib tasuta õppesse astuda üliõpilane, kes on samal kõrgharidusastmel õppinud ühe korra ja vähem kui ühe aasta ehk vähem kui 365 kalendripäeva, kusjuures päevade hulka ei arvestata akadeemilisel puhkusel viibitud päevi.
- Õppetasu peab maksma üliõpilane, kes on alates 2024/2025. õppeaastast kahel korral samal kõrgharidusastmel tasuta õppesse immatrikuleeritud ja viimasest eksmatrikuleerimisest on möödas lühem aeg kui kümme aastat. Korrana lähevad arvesse kõik tasuta õpingud, sh juhtumid, kui üliõpilane eksmatrikuleeritakse vahetult pärast õppeaasta algust.
- Lisaks kehtestatakse õigus nõuda õppekulude hüvitamist semestri lõpul katkestajatelt. Üliõpilaselt, kes katkestab õpingud omal soovil hiljem kui 70 päeva semestri algusest, on ülikoolil õigus nõuda sooritamata ainepunktide eest tasu deklareeritud õppeainete mahus.
- Kaob võimalus õppida tasuta samaaegselt mitmes erinevas kõrgkoolis või ühe kõrgkooli erinevatel õppeastmetel. Korraga saab tasuta õppida vaid ühe kõrghariduse õppekava alusel, sõltumata õppeastmest. Alates 1.septembrist 2025 jõustuv kord seab piirangud ühel ajal tasuta õppimisele kutse- ja kõrghariduses.
- Esimeseks õppeastmeks loetakse bakalaureuseõpe ja rakenduskõrgharidusõpe ning teiseks õppeastmeks integreeritud õpe ja magistriõpe. See tähendab, et tasuta õpingud bakalaureuseõppes mõjutavad tasuta õppimise õigust rakenduskõrgharidusõppes ja vastupidi. Kuna bakalaureuse- ja magistriõppe integreeritud õppe lõpetamisel omandatakse magistrikraad, on tasuta õppimise õiguse seisukohast see võrdsustatud magistriõppega. Kolmandaks õppeastmeks on doktoriõpe.
- Õppeasutused võivad teha erisusi uuesti tasuta õppimise piirangute rakendamisel. Näiteks võivad ülikoolid õppekulude hüvitamist mitte nõuda õpetajakoolituse õppekavade üliõpilastelt, kes soovivad hiljuti lõpetatud magistriõpingute järel asuda õpetajakoolituse magistriõppesse. Täpsema info erisuste kohta leiab õppeasutuste kodulehtedelt.
- Kehtima jääb see, et samal õppekaval saab uuesti tasuta õppima asuda juhul, kui eelnenud õpingute katkestamisest on möödunud vähemalt kaks aastat ja varasemad tasuta õpingud mõne teise sama õppeastme õppekava alusel ei piira uuesti tasuta õppima asumist.
- Varasematest õpingutest tingitud tasuta õppimise piirang ei takista kandideerimist ja uuesti õppima asumist tasulisel õppekohal. Sisseastumisel hinnatakse kandidaate võrdselt, olenemata sellest, kas isikul on õigus tasuta õppima asuda või mitte.
Korduma kippuvad küsimused
Millised võimalused või piirangud on 2025. aastal kõrgharidusõppesse kandideerides ja õppides, kui…
Sulle kehtivad alates 2024. aasta sügisest kõik uued reeglid ja seejuures ei ole vahet, kas asud tasuta õppima 2024. või näiteks 2027. aasta sügisel:
- Kui katkestad õpingud hiljem kui 70 päeva semestri algusest, pead deklareeritud, aga veel sooritamata ainepunktide eest tasuma.
- Kui katkestad õpingud varem kui õpingute algusest on möödunud 365 päeva, on sul võimalus veel üks kord samal astmel tasuta õppima asuda.
- Kui katkestad õpingud pärast 365 päeva möödumist, on võimalik uuesti samas õppeastmes õppida tasulisel õppekohal. Uuesti tasuta saad samas õppeastmes õppima asuda siis, kui tasuta õppest eksmatrikuleerimisest on möödunud vähemalt 10 aastat.
- Pärast õpingute lõpetamist saad uuesti tasuta samal kõrgharidusastmel õppima asuda, kui lõpetamisest on möödunud vähemalt 10 aastat.
- Korraga saad õppida vaid ühel kõrghariduse või kutsehariduse õppekaval.
Saad tulla tasuta õppima siis, kui eelmistest sama kõrgharidusastme (esimene, teine või kolmas aste) õpingute lõpetamisest on möödas rohkem kui 10 aastat.
Erinevalt varasemast ei saa eelnevalt rakenduskõrgharidusõppe lõpetaja tulla bakalaureuseõppesse tasuta õppima enne, kui tema rakenduskõrghariduse lõpetamisest on möödas rohkem kui 10 aastat ja vastupidi.
Kui 10 aastat eelmiste sama astme õpingute lõpetamisest on möödas ja alustad uusi tasuta õpinguid, kehtivad sulle kõik uued reeglid ja seejuures ei ole vahet, kas asud õppima 2024. või näiteks 2027. aasta sügisel:
- Kui katkestad õpingud hiljem kui 70 päeva semestri algusest, pead deklareeritud, aga veel sooritamata ainepunktide eest tasuma.
- Kui katkestad tasuta õpingud varem kui õpingute algusest on möödunud 365 päeva, on sul võimalus veel üks kord samal astmel tasuta õppima asuda.
- Samal õppeastmel kaks korda tasuta õppimise õiguse arvestusse lähevad alates 2024/2025. õppeaastast alustatud õpingud.
- Korraga saad õppida tasuta vaid ühel kõrghariduse või kutsehariduse õppekaval.
Kui katkestad õpingud pärast seda, kui semestri algusest on möödas 70 päeva, ei pea sa sooritamata ainepunktide eest tasuma (see erisus kehtib kuni 2027/2028. õppeaasta alguseni).
Paralleelselt enne 2024. aasta sügist alustatud õpinguga ei saa sa alustada tasuta õpinguid mõnel teisel kõrghariduse õppekaval (ka mitte mõnel teisel astmel või teises õppeasutuses). Teisisõnu, korraga saad õppida tasuta ainult ühel kõrghariduse õppekaval. Alates 1. septembrist kehtima hakkava kutseõppeasutuse seaduse muudatuse kohaselt ei saa samal ajal tasuta õppida nii kutse- kui kõrghariduses.
Kui katkestad õpingud enne seda, kui on läbitud pool õppekava nominaalkestusest, saad kuni 2026/2027. õppeaastani k.a uuesti samal õppeastmel tasuta õppima asuda. Alates 2027/2028. õppeaastast on uuesti tasuta õppimise õigus vaid neil, kes on varem tasuta õppinud alla 365 päeva.
Kui katkestad õpingud enne seda, kui on läbitud pool õppekava nominaalkestusest, saad tulla samal õppeastmel tasuta õppima veel kaks korda. Samal õppeastmel kaks korda tasuta õppimise õiguse arvestusse lähevad alates 2024/2025. õppeaastast alustatud õpingud.
Saad juba alustatud tasuta paralleelseid õppeid erinevates õpetes ja astmetel jätkata ja lõpetada kuni 2027. aasta sügiseni.
Paralleelselt enne 2024. aastal alustatud õpingutega ei saa sa asuda tasuta õppima mõnele järgmisele kõrghariduse õppekavale (ka mitte teises kõrgkoolis ega muul kõrgharidusastmel).
Kui katkestad õpingud pärast seda, kui semestri algusest on möödas 70 päeva, ei pea sa sooritamata ainepunktide eest tasuma (see erisus kehtib kuni 2027/2028. õppeaasta alguseni).
Kui katkestad enne 2024. aasta sügist alustatud õpingud varem, kui on läbitud pool õppekava nominaalkestusest, saad tulla samal õppeastmel tasuta õppima veel kaks korda. See tähendab, et samal õppeastmel kaks korda tasuta õppimise arvestusse lähevad alates 2024/2025. õppeaastast alustatud õpingud.
Saad tulla tasuta õppima siis, kui sinu eelmisest samalt kõrgharidusastmelt (esimene, teine või kolmas aste) eksmatrikuleerimisest on möödas rohkem kui 10 aastat.
Erinevalt varasemast ei saa eelnevalt rakenduskõrgharidusõppe lõpetanu tulla bakalaureuseõppesse tasuta õppima enne, kui tema rakenduskõrghariduse lõpetamisest on möödas rohkem kui 10 aastat ja vastupidi.
Kui 10 aastat eelmiste sama astme õpingute eksmatrikuleerimisest on möödas ja alustad uusi tasuta õpinguid, kehtivad sulle kõik uued reeglid:
- Kui katkestad õpingud rohkem kui 70 päeva pärast semestri algust, on ülikoolil õigus nõuda sooritamata ainepunktide tasu hüvitamist deklareeritud õppeainete mahus.
- Kui katkestad varem, kui õpingute algusest on möödunud 365 päeva, on sul võimalik veel üks kord samal astmel tasuta õppima asuda.
- Samal õppeastmel kaks korda tasuta õppimise õiguse arvestusse lähevad alates 2024/2025. õppeaastast alustatud õpingud.
- Korraga saad õppida vaid ühel kõrghariduse õppekaval.
Saad kahe õppeaasta jooksul ( 2025./2026. ja 2026./2027. õppeaastad) asuda õppima tasuta. Sinu enne 2024/2025. õppeaastat alustatud ja enne poole nominaalaja läbimist katkestatud õpingud ei piira uuesti tasuta õppimist. Arvestada tuleb, et alates 2027/2028. õppeaastast on uuesti tasuta õppimise õigus vaid neil, kes on varem tasuta õppinud alla 365 päeva, või neil, kellel on eksmatrikuleerimisest möödas vähemalt 10 aastat.
Kui alustad uusi tasuta õpinguid, kehtivad kõik uued reeglid:
- Kui katkestad õpingud rohkem kui 70 päeva pärast semestri algust, on ülikoolil õigus nõuda sooritamata ainepunktide tasu hüvitamist deklareeritud õppeainete mahus.
- Kui katkestad varem, kui õpingute algusest on möödunud 365 päeva, on sul võimalik veel üks kord samal astmel tasuta õppima asuda. Samal õppeastmel kaks korda tasuta õppimise õiguse arvestusse lähevad alates 2024/2025. õppeaastast alustatud õpingud.
- Korraga saad õppida vaid ühel kõrghariduse või kutsehariduse õppekaval.
Kas SAIS annab mulle märku piirangutest või õigusest pääseda tasuta õppekohale?
SAISi ehk sisseastumise infosüsteemi on loodud tööriist, mis aitab igaühel oma tasuta õppimise võimalusi ja piiranguid kontrollida.
Kandideerimise avaldusel kuvab süsteem isiku eelnevate kõrgharidusõpingute juures hoiatava märke, kui varasemad sama õppeastme õpingud ei võimalda uuesti tasuta õppima asuda. Sellisel juhul suunatakse avaldus kontrollimiseks vastuvõtutöötajale, kes teeb lõpliku otsuse, kas eelnenud õpingud takistavad uuesti tasuta õppima asumist või mitte. Arvestada tuleb ka võimalusega, et kehtivate õpingute korral ei pruugi avalduse esitamise hetkel uuesti tasuta õppima asumist piirav tasuta õpitud päevade piirarv olla ületatud ja seetõttu ei anna süsteem hoiatust. Seetõttu tasub ise jälgida, et enne uue õppekava alusel õppima asumist taotleksid eksmatrikuleerimist vanalt õppekohalt õigeaegselt.
Viimati uuendatud 30.05.2025