Noortevaldkonna tervikliku seire- ja analüüsisüsteemi arendamise aluseks on olnud Euroopa noortevaldkonna lähenemine, kus parima teadmuse kujunemiseks noortevaldkonnas on vajalik kolme domeeni koostöö: poliitikakujundamine, praktika ja teadus – nn kuldne kolmnurk.
Noorte olukorra seire ja vajaduste analüüs peab olema poliitikameetmete ja teenuste väljatöötamise aluseks. Otsuste tegemisel tuleb lähtuda parimast asjakohasest ja ajakohasest teadmusest. Noortevaldkonna teenuste ja tegevuste kohta tuleb järjekindlalt koguda teadmist, nende rakendamist tuleb jälgida ja tulemusi hinnata. Põhjalik ja usaldusväärne teadmus on otsuste tegemise põhialus kõigil noortevaldkonna tasanditel ja kõigis osades.
Noortevaldkonna seire- ja analüüsisüsteemi osad on:
- valdkonna andmehaldus, s.o andmete loomine, kogumine, kättesaadavaks tegemine ja analüüs noorte ja noortele pakutavate teenuste kohta;
- noortevaldkonna teenuste ja tegevuste elluviimise seire, kvaliteedi, tulemuste ning mõju analüüs;
- noortevaldkonna teadus- ja arendustegevus noortele suunatud teenuste ja poliitikate arendamiseks.
Noorteseire raames viiakse läbi uuringuid ja analüüse noorte ja noortevaldkonna olukorra kohta, arendatakse noorte ja noortevaldkonna töötajate andmekirjaoskust ja -teadlikkust. Hinnatakse noorsootöö teenuste kvaliteeti kohalikes omavalitsustes, kogutakse ning tehakse avalikkusele kättesaadavaks erinevaid noorte eluolu ning noortevaldkonna teenuste kohta käivaid andmeid. Toetatakse noorte ja noortevaldkonna uurimist ning noortevaldkonna jaoks tähendusliku teadus- ja arendustegevuse läbiviimise võimekuse kasvu.
Noorteseire tegevusi viiakse ellu Haridus- ja Teadusministeeriumi, Haridus- ja Noorteameti, Statistikaameti, Tallinna Ülikooli ning Tartu Ülikooli koostöös ning neid kaasrahastatakse riigieelarvest ja Euroopa Sotsiaalfondi vahenditest.
Rohkem infot
Viimati uuendatud 30.05.2025