Keeleõppetoetused

Haridus- ja Teadusministeerium korrastas toetuste taotlemise süsteemi, mis puudutab eesti keele lisaõpet, eestikeelse õppetöö jõustamist ning eesti keelest erineva emakeele õpet. Alates 2024. aastast toimub nelja erineva keeleõppetoetuse taotlemine samaaegselt ühes taotlusvoorus. Ühele õpilasele saab korraga rakendada ainult ühte neljast alljärgnevatest toetustest.

12.03.2025 avatakse täiendav taotlusvoor haridusasutustele, kellel jäi põhivoorust toetus taotlemata. Täiendav taotlusvoor on avatud 5 tööpäeva ning sulgub 18.03.2025.

2025. aasta täiendava taotlusvooru korraldamisel võetakse arvesse EHISe andmed 25. veebruari seisuga, vastavalt lasteasutuse ja haridusasutuse esitatud eestikeelses õppes õppivate eesti keelest erineva emakeelega laste/õpilaste arvule.
 
Aruannete ja järgmise aasta taotlusvooru puudutavatele küsimustele vastab koordinaator Pille Vinkel, e-post: pille.vinkel@eki.ee, tel: 53032748.
Infosüsteemi tehniliste probleemide korral palun kirjutage aadressil menetlused@tugi.edu.ee.

Riigikoolid ja kutseõppeasutuste juhid esitavad õpilaste arvestusalused ja aruanded ka Toetuste Menetlemise Infosüsteemis.

NB! Eestikeelsele õppele ülemineva kooli/lasteaia toetust ei saa taotleda. Selle toetuse aluseks võetakse arvesse EHISe andmed toetuse andmise aasta 10. septembri seisuga ning lasteasutusele ja koolile eraldatakse toetus ministri käskkirja alusel nelja kuu eest EHISe andmete järgi ja koolipidaja ei pea selleks taotlust ja aruannet esitama.

Toetust eraldatakse proportsionaalselt nelja kuu eest (september kuni detsember).

TOIMUNUD Infotunnid
  • 18. veebruaril 2025 toimus infotund "Keeleõppetoetuste taotlemiseks vajalikud EHISe märked". Vaata SALVESTUST ja SLAIDE.

  • 27. augustil 2024 toimus infotund "Kuidas taotleda keeleõppetoetusi?" Vaata SALVESTUST ja SLAIDE.

  • 23. mail 2024 toimus infotund, kuidas märkida EHISes õppurite andmeid keelekümbluse ja laiendatud eesti keele õppe kohta. Vaata SALVESTUST ja SLAIDE.

  • 22. aprillil 2024 toimus infotund Ida-Virumaa lasteaedadele ja koolidele. Vaata SALVESTUST ja SLAIDE

  • 15. veebruaril 2024 toimus riigikoolide esindajatele infotund täiendavatest keeleõppetoetustest. Vaata SALVESTUST ja SLAIDE. 

  • 14. veebruaril 2024 toimus infotund täiendavatest keeleõppetoetustest 2024. aastal. Vaata SALVESTUST ja SLAIDE

1. Vähemalt 60% või vähemalt 40% mahus eestikeelse aineõppe toetus

a. vähemalt 60% mahus eestikeelse aineõppe toetus põhikoolile; pearahatoetus 350 eurot

b. vähemalt 40% mahus eestikeelse aineõppe toetus põhikoolile; pearahatoetus 185 eurot

Kooli pidaja esitab tunnijaotusplaani ja kinnitab õpetajate kvalifikatsiooni ja eesti keele oskuse ning andmete õigsust. Toetust eraldatakse EHISe märgete alusel, seisuga 10. november 2024. a märgitud õpilaste arvu alusel.

Toetust ei saa taotleda Ida-Virumaa maakond.

2. Eesti õppekeelega asutuse toetus eesti keelest erineva emakeelega laste ja õpilaste täiendava eesti keele õppe läbiviimiseks

a. lasteasutusele; rühmapõhine toetus 2020 eurot

b. põhikoolile; pearahatoetus 350 eurot

Täiendava eesti keele õppe läbiviimise toetust eesti keelest erineva emakeelega lastele/õpilastele saab taotleda eesti õppekeelega lasteasutusele (3-7- aastaste laste rühmas) ja põhikoolile (I‒III kooliastmes), kus eesti keelest erineva emakeelega laste/õpilaste üldarv lasteasutuse/põhikooli lõikes moodustab vähemalt 15% ja absoluutarvuna vähemalt kuuel klassis/rühmas olevast õpilaste/laste arvust on eesti keelest erinev emakeel. Toetust ei saa taotleda sellisele eesti õppekeelega rühmale/klassile, kus käib ainult 1‒5 eesti keelest erineva emakeelega last. Lisaks on EHISes tehtud lapse/õpilase kohta 10. novembriks 2024. märge „vajab täiendavat tuge eesti keele õppeks“. Toetust eraldatakse EHISe märgete alusel, seisuga 10. november 2024. a.

Toetust ei saa taotleda Ida-Virumaa maakond.

3. Keelekümblusprogrammi mudelite rakendamise toetus

a. lasteasutusele; rühmapõhine toetus 2020 eurot

b. põhikoolile; pearahatoetus 350 eurot

Toetust saab taotleda keelekümblusprogrammi kuuluvale lasteasutusele ja põhikoolile, kus rakendatakse keelekümblusprogrammi põhimõtteid vastavalt haridus- ja teadusministri 27. aprilli 2022. a määrusele nr 11 „Keelekümblusprogrammi toetuse taotlemise ja kasutamise ning kvaliteediauhinna konkursi läbiviimise tingimused ja kord“ §-s 5. Vajadusel toetatakse lapsi/õpilasi õppetöö individualiseerimisega. Toetust eraldatakse EHISe märgete alusel, seisuga 10. november 2024. a.

Toetust ei saa taotleda Ida-Virumaa maakond.

4. Uussisserändaja toetus

a. põhikoolile; pearahatoetus 600 eurot

b. statsionaarse õppega gümnaasiumile; pearahatoetus 600 eurot

c. kutseõppeasutusele; pearahatoetus 600 eurot

Uussisserändaja toetuse puhul on põhikoolis ja gümnaasiumis oluline toetuse saamiseks rakendada vähemalt kahte tugiteenust kolmest järgnevast tugiteenusest:

1) individuaalne õppekava;

2) eesti keel teise keelena;

3) täiendav eesti keele õpe.

Kutseõppeasutuses on oluline märkida UA märge õpilaste kohta EHISes, kellele taotletakse uussisserändaja toetust. Toetust eraldatakse EHISe märgete alusel, seisuga 10. november 2024. a.

Toetust saab taotleda ka Ida-Virumaa maakond.

Õigusaktid

Taotlusvooruga seotud sisuküsimuste puhul palun võtta ühendust Toetuste Menetlemise Infosüsteemis teadete alt või helistada tööpäevadel kl 8:30-17:00 numbril +372 533 661 38. Tehniliste probleemide korral palume kirjutada aadressil menetlused@tugi.edu.ee

Aruande vorm

Vaata siit. 

Korduma kippuvad küsimused

Viimati uuendatud 18.06.2025