Sarnaselt eelmisele õppeaastale, ei saa ka 2022/2023. õppeaastal gümnaasiumit lõpetav õpilane riigieksamit asendava rahvusvaheliselt tunnustatud võõrkeele eksamina sooritada vene keele eksamit: тест по русскому языку как иностранному B1 ja тест по русскому языку как иностранному B2. Kooskõlas Euroopa Liidu liikmesriikide rakendatavate sanktsioonidega, on koostööleping Venemaa Rahvaste Sõpruse Ülikooliga peatatud. Gümnaasiumi lõpetajad saavad võõrkeeles sooritada inglise keele B1/B2-taseme riigieksami või riigieksamit asendava rahvusvahelise eksami inglise, prantsuse või saksa keeles. 11. ja 12. klassi õpilased saavad jätkuvalt sooritada ka vene keele kui võõrkeele koolieksami.
Samuti täpsustatakse eelnõuga eesti keele kui teise keele eksami lõpueksamite tulemuste koolile teatamise tähtaega. Praegu on hindamise tulemuste teatamise aeg määratud päevades: hiljemalt 16 päeva pärast ühtse põhikooli lõpueksami toimumist. Edaspidi on nimetatud tähtaeg 16 tööpäeva.
Eesti keele kui teise keele eksami tulemuste teatamise tähtaeg viiakse kooskõlla tegeliku tööpraktikaga. Senine määratlus, et tulemused tuleb teatada, seega ka eksamitööd hinnata hiljemalt 16 päeva jooksul, oli mitmeti mõistetav ega andnud ühest teavet, millal tuleb hindamine lõpetada. Täpsustus „tööpäev“ on konkreetne ning tagab selge arusaama, millise aja jooksul eksam ära hinnatakse. Sel moel ühtlustatakse põhikooli lõpueksamite tulemuste teatamise aeg teiste keskselt hinnatavate eksamite ja tasemetööde tulemuste edastamise põhimõtetega. Õpilaste ja koolide vaates olukord ei muutu, sest ühtsete põhikooli lõpueksamite aja määramisel ja tulemuste teatamisel arvestab Haridus- ja Noorteamet jätkuvalt sellega, et koolid jõuaksid vormistada õpilaste lõputunnistused enne nende lõpuaktust. Täpsustus muudab töökorralduse planeerimise selgemaks eksameid korraldava asutuse ning eksamitööde hindajate jaoks.
Nimetatud muudatuste elluviimiseks täiendatakse haridus- ja teadusministri määrust nr 54 „Tasemetööde ning põhikooli ja gümnaasiumi lõpueksamite ettevalmistamise ja läbiviimise ning eksamitööde koostamise, hindamise ja säilitamise tingimused ja kord ning tasemetööde, ühtsete põhikooli lõpueksamite ja riigieksamite tulemuste analüüsimise tingimused ja kord.“
Vastav eelnõu koos seletuskirjaga on saadetud kooskõlastamiseks Eesti Linnade ja Valdade Liidule ning arvamuse avaldamiseks Eesti Koolijuhtide Ühendusele, Eesti Haridustöötajate Liidule, Eesti Õpetajate Liidule, Eesti Lastevanemate Liidule, Eesti Õpilasesinduste Liidule, Eesti Võõrkeeleõpetajate Liidule ning MTÜle Õpetajate Ühenduste Koostöökoda.