Kristina Kallas: uuendused kutsehariduses loovad Saaremaa noortele võimaluse õppida tuulikute hooldajaks

01.04.2025 | 13:15

Kuressaare Ametikool avab tuleviku erialade õppekavad ja nende õpetamiseks valmisid õpperuumid. Tuulikute labade hooldajate väljaõppega alustab kool septembris, esimene grupp õppureid jõuab tööturule 2026. aasta suvel.

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas ütles Kuressaares õppekompleksi avamisel, et kaasaegne õpikeskkond ja tuleviku tööturul vajaminevate spetsialistidele koolitamisvõimaluste pakkumine toob kutseharidusse õppureid, kel on võimalik omandada amet, mis tööturul saab olema väga nõutud. „Lähiaastail oodatakse selles valdkonnas töötajate arvu mitmekordistumist. Eestis on kasvamas vajadus tuuleparkide ehituse, tuulikute hoolduse ning remondi järele. Eesmärk on, et aastaks 2030 oleks Eestis tuuleenergeetika valdkonnas sadu kvalifitseeritud töötajaid. Selleks aga on vaja koostööd – riigi, koolide ja tööandjate vahel ja täna Kuressaares avatud õppekompleks ning uudne õppekava on selle hea näide,“ sõnas minister.

Kuressaare Ametikoolis hakatakse õpetama rahvusvahelistele standarditele (GWO; IRATA) vastavaid oskusi, mis võimaldavad töötada nii Eestis kui kogu Euroopas. Õpperuumid rajati ametikooli Upa külas asuvasse Tehnoloogiamajaka õppehoonesse. Treeningruumis on ka elektrituuliku generaator, mille tarnis koolile Meritreid OÜ. Enefit Green AS loovutas ametikoolile kaks kasutatud tuulikulaba, mida hakatakse labade hoolduse materjalitöötluse õppes kasutama.

Euroopa Sotsiaalfond+ rahastab projekti 1,5 miljoni euroga. 400 tuhande euro suuruse omaosaluse panustab Haridus- ja Teadusministeerium. Projekti partner Eesti Tuuleenergia Assotsiatsioon, mis on tuuleenergeetika valdkonna ettevõtjate erialaliit, panustab projektiperioodi tegevustesse lisaks 21 tuhat eurot. Nõuga on aidanud projekti panustada ka Saare Wind Energy, Meritreid ja 3D Wind Service. Koostööpartner on ka Tallinna Tehnikaülikooli Kuressaare Kolledž.

open graph image