Haridus- ja teadusminister Kristina Kallase sõnul on mitmete teiste riikide kogemus näidanud, kuidas valimisea langetamine on suurendanud noorte aktiivset osalemist ühiskondlikus elus. “Ka Eestis võiks noorte aktiivsust toetada. Noorte kaasamine tähendab aga ka noortele õiguste andmist, nii on neil võimalus kaasa rääkida oma tulevikku mõjutavates otsustes. Selleks on vajalik noorte valimisiga langetada,” ütles minister Kallas.
Eesti Noorteühenduste Liidu juhatuse esimees Kaarel Taimla lisas: “Me oleme valimis- ja kandideerimisea langetamiseks valmis olnud juba viimased 10 aastat, vaja on vaid poliitilist otsust. Eestis on ühed kõige targemad ja haritumad noored kogu maailmas. On oluline neid kodanikuühiskonda ja otsuste juurde alati kaasata ning seda võimalikult vara. Noorte süsteemseks ja efektiivseks kaasamiseks töötame juba järgmise sammu kallal - eesmärk on luua riiklik noortenõukogu, mis annab lisaks hääletamisele võimaluse sisendit anda igasse otsustusprotsessi.”
16- ja 17-aastased noored on saanud võimaluse osaleda kohalike omavalitsuste valimistel alates 2015. aastast. Noortenõukogu toetab Riigikogu plaani laiendada Europarlamendi valimistel valimisõigust ka 16-aastastele, ent toonitab, et valimisõiguse laiendamisega tuleb jätkata ka riigikogu valimiste kontekstis.
Lisaks noorte kaasatuse suurendamise aruteludele tutvustas ministeerium noortele ka kutsehariduse reformikava ning uuendatud koalitsioonilepingu valguses ellu viidavaid muudatusi kõrghariduses. Kavas on kõrgharidusseaduse ning õppelaenutoetuse ja õppelaenuseaduse muutmine. Plaan on tõsta õppelaenu 6000 euroni aastas, pikendada tagasimakseperioodi, vaadata üle käendamisega seotud tingimused ning alandada intressi. Samuti on soov kutsuda kokku kõrghariduspoliitika nõukogu, mille ülesandeks on kõrghariduse rahastamine pika plaani väljatöötamine.
Noortenõukogu ülesandeks on tuua Haridus- ja Teadusministeeriumini arvamusi, soovitusi ja ettepanekuid noorte elu puudutavates küsimustes. Nõukogusse kuuluvad Eesti Noorteühenduste Liit, Eesti Õpilasesinduste Liit, Eesti Üliõpilaskondade Liit, Eesti Puuetega Inimeste Koda, Kaitseliidu noorteorganisatsioonid, Eesti Noorte Vaimse Tervise Liikumine, MTÜ VeniVidiVici, Eesti 4H.