Maikuus Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Haridus- ja Noorteameti koostöös korraldatud seminaridel tutvustati noortevaldkonna teenuste kvaliteedi tõstmisele suunatud koolitusprogrammi „Kvaliteetsed noortevaldkonna teenused“ esimesi tulemusi. Kahel seminaripäeval osales 17 omavalitsust, kellel oli huvi parendada noortevaldkonna teenuseid. Murekohtadest rääkides tõid seminaril osalejad esile, et käesoleval hetkel on suur väljakutse seotud töötajaskonnaga: ühelt poolt tööjõu voolavus ning teisalt töötajate kvalifikatsiooni ning selle puudumise mõju noortele pakutavate tegevuste kvaliteedile. Veel toodi esile, et teenuste korraldamisel on vaja senisest rohkem pöörata tähelepanu erivajadustega noortele ning omavalitsuste poolt rahastatavate teenuste dubleerimise vältimisele. Arutleti ka selle üle, millised on omavalitsuste ja teenusepakkujate koostööformaadid. Vestlused tõid esile, et on neid omavalitsusi, kus noortele teenuseid pakkuvaid asutusi ja organisatsioone koondatakse arutelulaua ümber kindla regulaarsusega, kuid on ka neid, kus omavalitsusel teenusepakkujatega koostöökontakt puudub. Kõlama jäi vajadus paremate koostööpraktikate järgi üldhariduskoolidega.
Kaire Soomets Haridus- ja Teadusministeeriumi noorte- ja andepoliitika osakonnast sõnas, et läinud aasta oktoobris alanud ja käesoleva aasta varakevadeni kestnud koolitusprogrammis lahendasid omavalitsused erinevaid teenuste kvaliteediga seonduvaid probleeme. “Iga omavalitsus lähtus mõnest prioriteetsest teenustes ja vaatles seda kohalikus kontekstis. Lahendusi otsiti töötajaid puudutavatele muredele, kuid sama valulised olid kitsaskohad, mis puudutasid näiteks kogukondlikku koostööd või andmete kasutamist otsustamisel.” Koolitusprogramm annab osalejatele oskused teenuste standardiseerimiseks ning koolitusprogrammi lõputöö on ühe konkreetse noortevaldkonna teenuse standard. “Standardiseerimine võib noortevaldkonna mitteformaalses õhustikus tunduda hirmutav, aga standardiseerides rutiinsed tegevused, jätame ruumi innovatsiooni sündimisele,“ julgustas Soomets omavalitsusi koolitusprogrammis osalema.
Juba sügisel stardib taas koolitusprogramm “Kvaliteetsed noortevaldkonna teenused”. Tallinna Ülikooli, Tartu Ülikooli, Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Haridus- ja Noorteameti koostöös välja töötatud koolitusprogrammi avapauk toimub 3. septembril 2025 Tartus sissejuhatava seminariga. Osalema on oodatud omavalitsused, kes on läbi teinud noortevaldkonna korraldamise kvaliteedi hindamise.
Koolitusprogrammi eesmärk on pakkuda omavalitsustele praktilisi tööriistu ja teadmisi, kuidas tõsta noortevaldkonna teenuste kvaliteeti, pakkumaks noorte vajadustele ja eelistustele vastavaid noortevaldkonna teenuseid. Programm keskendub kvaliteedijuhtimise põhimõtete rakendamisele noortevaldkonna teenuste arendamisel, pakkudes osalejatele võimalust õppida ja rakendada uusi meetodeid ja lähenemisviise. Töötoad, seminarid ja praktilised harjutused annavad uusi teadmisi ning pakuvad võimalust vahetada kogemusi ja parimaid praktikaid teiste omavalitsustega, luues seeläbi tugeva võrgustiku, mis toetab noortele pakutavate teenuste kvaliteedi tõstmist kogu riigis. Peale programmi on omavalitsusel võimalus katsetada standardeid mentori abiga.
Eelmises programmis osales 10 omavalitsust. Standardeid vajavad teenuseid selgitasid omavalitsused välja kasutades kvaliteedihindamise mudelit, mis aitab omavalitsusel muuhulgas hinnata, millised on noorsootöö, huvihariduse ja -tegevuse aredusvajadused konkreetses linnas või vallas. Loodud standardite järgi parendatud teenuseid hakkavad nendes 10 omavalitsuses noored testima juba 2025.a sügisest. Koostöös Tallinna Ülikooli ning Haridus- ja Noorteametiga on plaanis teenuste kvaliteedistandardite loomist ja nendel põhinevate teenuste elluviimist pakkuda veel vähemalt 30 omavalitsuses. Koolitusprogrammi “Kvaliteetsed noortevaldkonna teenused” tegevused on kaasrahastatud Euroopa Sotsiaalfondi meetmest „Noorsootöö meetmed noorte tööturule sisenemise toetamiseks ja NEET-staatuses noortele tugimeetmete pakkumiseks“.
- Sügisese programmi tutvustus, programmis osalenud omavalitsuste tagasiside video ja registreerumine SIIN.