Valitsus kiitis heaks ja saatis Riigikokku eelnõu, millega teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni juhtimine korraldatakse esmakordselt ühise seadusega. Muudatus soodustab teadustulemuste ulatuslikumat rakendamist Eesti elu edendamisse ning ühtlasi korrastatakse teaduse rahastamine.

Minister Kristina Kallas märkis, et rahvusvahelise konkurentsivõime tagamiseks vajab Eesti majandus jõulist suunamuutust. „Siin on võtmeks teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni seadmine majanduskasvu mootoriks. Ka Eesti teadlaste suurepäraste teadustulemuste senisest parem jõudmine ühiskonda ja majandusse. Teadus- ja arendustegevus ning innovatsioon peavad moodustama ühtselt toimiva terviku, milles on määratletud osapoolte rollid ning vastutus tegevuste korraldamisel ja elluviimisel.“ 
 
„Teadus- ja arendustegevusse investeerimine ei ole kulurida riigieelarves, vaid oluline investeering innovatsiooni ja selle kaudu majanduskasvu,“ ütles majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo. „Peame kindlustama, et teadustöö tulemused ei jääks üksnes teadusasutuste seinte vahele, vaid jõuaksid tootmisesse ja teenustesse ning aitaksid luua kõrge lisandväärtusega töökohti – teadus ja innovatsioon toetavad selgelt majanduse konkurentsivõimet ning aitavad seda viia uuele kasvule.“
 
Teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni korralduse seaduse (TAIKS) eelnõu sätestab esimest korda seaduse tasemel teaduseetika üldised põhimõtted ja kohustused ning Eesti Teadusagentuuri ülesanded selle korraldamisel. Teadusagentuuri juurde luuakse teaduseetika komitee, mis hakkab kooskõlastama näiteks inimuuringute läbiviimist.
 
Eelnõuga korrastatakse teaduse riigipoolset rahastamist. Senine baasfinantseerimine kujundatakse ümber tegevustoetuseks, mis jaguneb vähemalt 70% ulatuses baasrahastuseks ja kuni 30% ulatuses tulemusrahastuseks, ning millega tuuakse rahastamisse senisest rohkem stabiilsust. Olulise muudatusena jaotatakse tegevustoetuse maksmine edaspidi kahe ministeeriumi vahel – riigi ja avalik-õiguslike teadus- ja arendusasutuste tegevustoetust maksab ka edaspidi Haridus- ja Teadusministeerium, erasektori teadus- ja arendusasutuste tegevustoetuse maksmine läheb üle Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumile. 
 
Kõik teadus- ja arendusasutused peavad tegevustoetuse ja riiklike uurimistoetuste saamiseks olema positiivselt evalveeritud. Evalveeritud ülikoolide ja rakenduskõrgkoolide teadustöö kvaliteedi hindamine toimub edaspidi institutsionaalse akrediteerimise raames, et vähendada õppeasutuste hindamistega seotud koormust ja bürokraatiat. 
 
Uuendatakse teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni strateegilist juhtimist. Valitsusele nõuandva teadus- ja arendusnõukogu (TAN) töölauale jõuab selgemalt innovatsioonipoliitika, mis hakkab kajastuma ka nõukogu nimes. Teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni eest vastutavatele ministritele nõuandvate teaduspoliitika ja innovatsioonipoliitika komisjonide asemel luuakse ministeeriumite ülene teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni juhtkomisjon.
 
Praeguse kava kohaselt peaks seadus jõustuma 1. septembrist 2025.

open graph imagesearch block image