Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas märkis, et Eestis on õiglase ülemineku sihtpiirkonnaks just Ida-Viru maakond, mida kliimaneutraalsele majandusele üleminek Eestis enim mõjutab ja mille majandust on vaja seetõttu ümber kujundada, seda mitmekesistada ja luua uusi kõrge lisandväärtusega töökohti. „Meie toetusmeetmel on kaks peamist eesmärki: ühest küljest kasvatada ettevõtete teadmusmahukust, teisalt tõsta Ida-Virumaal tegutsevate haridus- ja teadusasutuste võimekust pakkuda piirkonna ettevõtlusele vajalikke teadmusteenuseid ja tõhustada teadusasutuste, kõrgkoolide ja ettevõtete koostööd Ida-Virumaal,“ ütles Lukas. „Selle tulemusena soovime näha erinevaid uuenduslikke tooteid ja teenuseid, mis omakorda parandavad kõigi Eesti inimeste eluolu ja heaolu.“
Toetust on kavas eraldada ühise tegevuskava alusel kahele ülikoolile, kellel on Ida-Virumaal kolledžid. Tallinna Tehnikaülikool ja Tartu Ülikool saavad kaasata tegevuste elluviimisse ka teisi partnereid.
Tegevuskava alusel plaanitakse rahastada alus- ja rakendusuuringuid ning eksperimentaalarendusi. Projektid puudutavad muuhulgas rohevesiniku tootmise lahendusi ning jäätmete ringlussevõtu arendusi. Projektidesse kaasatakse doktorante ja ülikoolid kasutavad loodavat teadmust ka tasemeõppe kavade, mikrokraadiprogrammide ja täienduskoolituste arendamisel.
Toetusmeetmest on plaanis rahastada ka Ida-Virumaale tehtavaid investeeringud, sealhulgas laboritehnika ja aparatuuri soetamist ja kaasajastamist. Taristu osaks on ka arvutitöökohad koos arvutitega, mille abil toimub ettevõtetele suunatud teenuste väljaarendamine ja teenuse testimine kolledžite ruumides. Taristu ja laborivõimekuse parandamine võimaldab ülikoolidel pakkuda ettevõtetele rohkem teenuseid ja parandab ettevõtete ligipääsu uutele tehnoloogilistele arendustele.
Teadus- ja arendusasutused saavad kava kohaselt kasutada toetust uute teadlaste töökohtade loomiseks Ida-Virumaal paiknevates allasutustes, samuti teadlaste kaasamiseks väljastpoolt Eestit. Lisaks plaanitakse toetada mitmesuguseid teavitus-, koordinatsiooni ja võrgustikutegevusi.
Toetusmeede panustab Eesti teaduse, arendustegevuse, innovatsiooni ja ettevõtluse arengukava (TAIE) ning riigi teiste arengukavade eesmärkide täitmisse.
Kavandatava meetme kogumaksumus on 35,7 miljonit eurot, millest 25 miljonit tuleb Õiglase Ülemineku Fondist, veidi üle 7 miljoni euro moodustab riiklik kaasfinantseering ning 3,5 miljonit eurot ülikoolide omafinantseering.