Valdkondade lõikes välja toodud prioriteedid toetavad ühiskonna arenguvajaduste ja väljakutsete lahendamist. Valminud on teekaardid digilahenduste, tervisetehnoloogiate ja -teenuste, kohalike ressursside – toidu-, puidu- ja maapõuressursside väärindamise ning nutikate ja kestlike energialahenduste fookusvaldkonnas. Koostamisel on elujõulise Eesti ühiskonna, keele ja kultuuriruumi fookusvaldkonna teekaart.
Teekaardid on fookusvaldkondade arendamisel suunanäitajateks, sõnastades olulised teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni suunad ja vajalikud tegevused. Ühtlasi on teekaardid Euroopa Komisjoni eeltingimus EL tõukefondide uue perioodi toetuste kasutamiseks. Teekaardid ei ole rahastusotsused, kuid teekaartide alusel kujundavad Haridus- ja Teadusministeerium ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium rahastust ja toetusmeetmeid. Fookusvaldkondi toetatakse hinnanguliselt Haridus- ja Teadusministeeriumi poolt mahus ligikaudu 284 mln eurot ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poolt mahus ligikaudu 114 mln eurot.
Teekaardid on koostatud teadlaste, ettevõtjate ja poliitikakujundajate ühise kokkuleppena ning 3-4 aastaks, mis võimaldab arvestada muutuva olukorra ja vajadustega.
Fookusvaldkonnad on määratletud Haridus- ja Teadusministeeriumi (HTM) ning Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi (MKM) ühises Teadus- ja arendustegevuse, innovatsiooni ning ettevõtluse (TAIE) arengukavas 2021-2035.
Teekaardid:
- Digilahendused igas eluvaldkonnas (eestvedaja on MKM)
- Tervisetehnoloogiad ja -teenused (eestvedaja on HTM)
- Toiduressursside väärindamine (eestvedaja on HTM)
- Puiduressursside väärindamine (eestvedaja on MKM)
- Maapõueressursside väärindamine (eestvedaja on MKM)
- Teisese toorme ja jäätmete väärindamine (eestvedaja on HTM)
- Nutikad ja kestlikud energialahendused (eestvedaja on MKM)