Ida-Virumaa saab 31 miljonit täiend- ja ümberõppe võimaluste avardamiseks

28.12.2023 | 08:08

Euroopa Liidu Õiglase Ülemineku Fondi (ÕÜF) kaudu suunatakse järgnevatel aastatel Ida-Virumaale 31 miljonit eurot, et toetada piirkonna elanikke uute oskuste omandamisel.  Selleks arendatakse olemasolevaid ja käivitatakse uusi tasemeõppe õppekavu kutse- ja kõrghariduses ning suurendatakse elukestvat õpet toetavate täienduskoolituste mahtu.

Minister Kristina Kallase sõnul tuleb laiendada Ida-Virumaal täiskasvanute õppimisvõimalusi ennekõike piirkonna ettevõtete muutunud tööjõuvajadusest lähtuvalt. "Oluline on kaasa aidata kokkulepitud muutuste elluviimisele Ida-Virumaal, täpsemalt tööealiste inimeste teadmiste täiendamisele ja oskuste arendamisele, et need käiksid ajaga kaasas," ütles Kallas. "See on haridus- ja teadusvaldkonna panus Ida-Virumaa konkurentsivõime laiendamiseks väljapoole põlevkivisektorit.”  

Toetusmeetmest rahastatakse nii kutse- kui kõrghariduse õppekavade arendamist ja  õppe pakkumist Ida-Virumaal. Samuti saavad Ida-Virumaa elanikud võimaluse oma oskuste kaasajastamiseks täienduskoolitustel. Heaks on kiidetud juba 11 kõrghariduse ja 6 kutseõppe õppekava ning nii Tallinna Tehnikaülikool kui Tartu Ülikool on arendustegevustega alustanud. Kutsehariduses on tegevuste elluviimisel peamiseks partneriks Ida-Virumaa Kutsehariduskeskus. Lisaks maksab Eesti Töötukassa toetust kutse- või kõrghariduse omandamiseks põlevkivisektori ettevõtete töötajatele või sektoris töötanud töötututele.  

Täienduskoolitused on suunatud Ida-Virumaa tööealisele elanikkonnale, kes soovivad olemasolevaid oskusi ajakohastada ja arendada, tööturule naasta või teha karjääripööret. Fookuses on põlevkivi sektorist väljujate uute oskuste omandamise toetamine.  Koolitused algavad 2024. aasta II kvartalist ja on osalejaile tasuta.  

Maakonna erinevaid täiskasvanuhariduse osapooli kaasates on kavas teavitustegevused õppimisvõimaluste tutvustamiseks ja õppima innustavate hoiakute kujundamiseks. Neid tegevusi aitab partnerina ellu viia Ida-Viru Ettevõtluskeskus.  
 
Õiglase ülemineku fondi kaudu rahastatavate tegevuste periood kestab kuni 31. augustini 2029. Eesmärgiks on toetada majandust, tööturgu, inimesi ja keskkonda piirkondades, mida ootavad ees olulised sotsiaalmajanduslikud väljakutsed seoses Euroopa Liidu 2030 energia- ja kliimaeesmärkide ja 2050 kliimaneutraalsuse saavutamisega.  

2024/2025. õppeaastal avanevad õppimisvõimalused tasemeõppes 

  • Bakalaureuse ja rakenduskõrgharidusõpe 

Tartu Ülikooli Narva kolledžis:  
ettevõtlus ja digilahendused   
IT-süsteemide arendus  

Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa kolledžis:  
keemiatehnoloogia  
masinaehitus- ja energiatehnoloogia juhtimine  
arukad süsteemid ja rakendusinfotehnoloogia  
jätkusuutlik ettevõtlus ja ringmajandus  

Tallinna Tehnikakõrgkoolis (õpe toimub Ida-Virumaal): 
sotsiaaltöö   

  • Magistriõpe 

Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa kolledžis: 
jätkusuutlik tööstus  
jätkusuutlikud keemiatehnoloogiad  
rohelised energiatehnoloogiad   

  • Kutseõpe

Ida-Virumaa Kutsehariduskeskuses: 
hooneautomaatik (60 EKAP, 4. taseme jätkuõpe)  
mehhatroonik (60 EKAP, 4. taseme jätkuõpe)  
CNC freespingi operaator (60 EKAP, 4. taseme kutseõpe)  
CNC treipingi operaator (60 EKAP, 4. taseme kutseõpe)
päikeseelektrisüsteemide paigaldaja (maht 30 EKAP, 4. taseme jätkuõpe)

Iiris Saluri

Kommunikatsiooniekspert

open graph image