Hariduses ja teaduses on võetud kasutusele 350 miljonit ehk ligi 60% EL selle perioodi toetustest 

29.12.2023 | 10:42

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas kinnitas lisaks varasematele veel kaheksa õigusakti Euroopa Liidu toetuste kasutusele võtmiseks. Sellega on Haridus- ja Teadusministeerium 2023. aasta lõpuks võtnud kasutusele 350 miljonit eurot ehk ligi 60% Euroopa Liidu vahenditest perioodiks 2022-2027.

Haridus- ja Teadusministeeriumi haldusalas on Euroopa Liidu toetuste kogumaht sel perioodil 598,6 miljonit eurot. Ülejäänud toetusraha kasutusele võtmiseks töötatakse õigusaktid välja 2024. aasta esimeses pooles.

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas märkis, et rahaliste investeeringutega lükatakse käima uusi algatusi kutse- ja kõrghariduses, üld- ja huvihariduses ning teaduses. „Investeerime ligi 40 miljonit inseneeria erialade arendamisesse kõrghariduses ja kutsehariduses. Tahame tekitada noortes suuremat huvi neid erialasid õppida, jõuda doktorikraadini ja püüelda edasi teadlase karjääri poole,“ ütles Kallas. „Kutse- ja kõrgharidusõppes arendame praktika õpet, lisaks toetame doktorikoolide loomist, kõrghariduse edasist rahvusvahelistumist ja teaduse tippkeskuste arendamist. Eesti teaduse ja kõrghariduse maailma tasemel püsimisel on märkimisväärne roll olnud Euroopa Liidu vahenditest tehtud investeeringutel.“ 

2023. aasta viimastel päevadel lisandunud toetusmeetmed:

  • Inseneriakadeemia ja IT Akadeemia kutse-, üld- ja huvihariduses toetab inseneeria ja IKT valdkonna tasemeõpet kutsekoolides, sealhulgas töötatakse välja 4-aastased õppekavad. Lisaks arendatakse üld- ja huvihariduses MATIK õpet ehk matemaatika, teaduse, tehnoloogia, inseneeria ja kunstide valdkonnal tuginevat praktilist õpet.  
  • PRÕM+ raames arendatakse kutse- ja kõrgkoolide praktikakorraldust, luuakse 3000 õppekohta kutsehariduse töökohapõhises õppes ning tööstusmagistrantuuris õppijatele, arendatakse ja viiakse läbi siseriiklike kutsemeistrivõistlusi ning kutseõppe kvaliteedihindamisi.
  • Kõrghariduse kvaliteet ja rahvusvahelistumine on toetusmeede, millega parandatakse kõrgkoolide võimekust pakkuda kvaliteetset ja kaasaegset õpet ning suurenetakse Eesti kõrghariduse rahvusvahelist nähtavust ja konkurentsivõimet, näiteks jätkatakse Study in Estonia tegevusi.
  • Doktorikoolide toetusmeetme abil loovad ülikoolid ühise doktorikooli, mille eesmärgiks on teaduskontaktide arendamine nii erialade vahel kui rahvusvaheliselt, et tõsta doktoriõppe kvaliteeti.
  • Teame 3.0 ehk teaduskommunikatsiooni ja teaduse populariseerimise meetmega toetatakse tegevusi, mis suurendavad laste ja noorte teadushuvi ning kasvatavad teadus- ja arendustegevuse nähtavust, näiteks jätkub õpilaste teadusfestivalide korraldamine ja Rakett 69 telesari.  
  • Programmi Teaming for Excellence raames on saanud Euroopa Liidu rahastuse kolm tippkeskuse projekti. FINEST Twins projektis arendatakse välja targa linna tippkeskus, mis pakub linnadele nende transpordi, energia, ehitamise, andmete ja valitsemisega seotud probleemidele nutikaid ning teaduspõhiseid lahendusi. PerMed projektis luuakse personaalmeditsiini tippkeskus, mis ühendab geneetika, IT, kliinilise meditsiini, rahvatervise ning sotsiaal-majandusliku analüüsi alaseid teadmisi. DigiBio projektis luuakse digibioloogia tippkeskus, mis ühendab bioinseneeria, IT, rakubioloogia, bioinformaatika ja molekulaarbioloogia alaseid teadmisi. 

Aire Koik

Kommunikatsiooninõunik

open graph image